Найвужчий різ і мінімальні витрати матеріалу в стружку при різанні заготовок дає застосування стрічкових пилок.Інструмент цього типу дає змогу успішно різати вуглецеві та леговані сталі, чавуни, кольорові метали і сплави, зберігаючи високу продуктивність без шкоди якості різу.Основні недоліки стрічкових пилок - істотний знос ріжучої кромки (зубів) і ризик обриву полотна по зварювальному шву. Для заточування необхідне складне спеціальне обладнання, тому на більшості підприємств інструмент, що затупився, воліють просто міняти на новий.
Сучасні стрічкові пилки виготовляють на базі біметалевих композицій. За основу беруть пружинну сталь, до якої за допомогою лазерного зварювання приєднують вузьку смугу швидкорізальної сталі. Після цього на фрезерному верстаті нарізають зуби. Таке поєднання вирішує відразу кілька завдань:
Для корпусу пилки підбирають ресорно-пружинні марки сталей: 45ХН2МФА, 50ХГФА. Такі матеріали не руйнуватимуться з плином часу під дією мінливих робочих навантажень, що мають циклічний характер. Ріжучу кромку пилки виготовляють зі швидкорізальних сталей марок 7Р1М5К5, 11Р2М10К8 і 12Р10М4К10. Для стрічкових пилок з високими вимогами до зносостійкості ріжучу кромку формують шляхом напаювання і заточування зубів із твердих сплавів Т5К10, ВК4, ВК8. Сегментні полотна випускають з покриттям ріжучої поверхні дрібнодисперсною абразивною крихтою. У цьому випадку копіюють принцип відрізки абразивним кругом.
Технології виробництва стрічкової пилки. Складний профіль зубів стрічкової пилки отримують шляхом контурного фрезерування. Після нарізки полотно піддають складній термічній обробці, за результатами якої ріжуча частина набуває твердості 62...64 HRC, а основна залишається значно м'якшою - в межах 42 - 45 HRC. Для збільшення стійкості на робочу частину деяких пилок наносять захисне покриття нітриду алюмінію і титану. Це збільшує ресурс виробу в 2 - 4 рази, а поверхнева твердість зубів зростає з 720 HV до 2300 HV. Закінченого вигляду кільця пила набуває за допомогою контактного зварювання тиском. Для цієї технології не потрібен присадний матеріал, тому зварювальний шов за механічними характеристиками повністю відповідає металу пилки. Для зняття залишкових напружень його піддають стабілізаційному відпалу.
Стрічкопильні полотна. Стрічкові пили - високопродуктивний інструмент, що дає змогу виконувати відрізання заготовок будь-якого перерізу з мінімальною витратою в стружку. Ріжуча частина пилки має складний зубчастий контур, виконаний з певним кроком. Технологічні можливості стрічкового полотна безпосередньо залежать від геометрії робочої частини, і великий діапазон варіантів дає змогу підібрати інструмент під будь-які технічні завдання.
Конструктивні особливості стрічкопилкових полотен. Товщини полотен стандартизовані і визначені низкою встановлених чисел. Фактична товщина різу по металу буде дещо більшою - з урахуванням розведення зубів в обидва боки, відгинальних навантажень і деякого викривлення профілю під час різання. Робоча частина пилки може бути виконана з постійним або змінним кроком зубів. При цьому допуск на цю величину коливається від 0,2 мм до 1 мм. Точне позиціонування знижує загальне навантаження на зуби та інтенсивність зносу, але здорожує виробництво. Зуби стрічкового полотна розводять в обидва боки для забезпечення стабільного різу і рівномірного розподілу навантажень. Випускають вироби з чотирма варіантами розташування зубів:
Геометрія ріжучої частини. Найбільшою мірою на розподіл зусиль різання впливає величина переднього кута зубів. Раніше випускалися полотна тільки з нульовим значенням, але розвиток технологій дав можливість профілювати ріжучу частину з чіткою орієнтацією на сферу застосування:
Крок зубів пильного полотна буває:
М42 і М51 - це назви типу швидкорізальної сталі, що використовується для високоточного прецизійного зносостійкого обладнання для холодного штампування, високошвидкісна сталь М42 також може бути використана для виробництва ріжучих інструментів, а також пильного полотна, скребка, зубчастого ножа та інших інструментів для виготовлення кінчиків зубів. Основними характеристиками є висока твердість червоного тепла, висока стійкість до стирання та ріжуча здатність, висока ударна в'язкість, дрібне та рівномірне зерно, висока в'язкість.
Твердість кінчика зуба M42 становить від HRC67 до 69, а твердість кінчика зуба M51 - від 69 до 71. його спинка - пружинна сталь для забезпечення гнучкості пильного полотна.Про сферу застосування: Біметалічна стрічкова пила M42 широко використовується, в цілому, вона здатна різати практично всі матеріали. Через вартість використання біметалічна стрічкова пила M51 використовується тільки тоді, коли вона стикається з металевими матеріалами з більш високою твердістю, такими як підшипникова сталь, нержавіюча сталь, інструментальна сталь та інші спеціальні сталі. Для форми неправильного різання матеріалу тонкостінної труби, порожнистої труби та інших профілів, як правило, ми використовуємо верхівку зуба розтягуючих зубів або плоскі зуби - це матеріал M42.
Характеристики М51 дуже схожі на характеристики М42. різниця полягає в тому, що М51 твердіше, ніж М42, а це означає, що М51 більш крихкий. для того, щоб краще зробити стрічкову пилку при звичайному використанні найкращих результатів, зараз більшість брендів в країні та за кордоном використовують швидкорізальну сталь М42.